tromaktiko: Υδατοσφαίριση: «Ασημένια» η εθνική νέων/γυναικών στο παγκόσμιο

Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου 2017

Υδατοσφαίριση: «Ασημένια» η εθνική νέων/γυναικών στο παγκόσμιο

Η τύχη εγκατέλειψε την εθνική νέων/γυναικών στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος...
υδατοσφαίρισης, όπου ηττήθηκε στα πέναλτι με 16-17 από την Ρωσία και πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Αν και βρέθηκε να χάνει 7-9 στην τρίτη περίοδο, η «γαλανόλευκη» κατάφερε να ισοφαρίσει στο τελευταίο 8λεπτο και να στείλει το ματς στην ρώριση ρουλέτα.

Εκεί όπου έγιναν μεγάλες αποκρούσεις από τις δύο γκολκίπερ, ωστόσο, οι Ρωσίδες αποδείχθηκαν πιο τυχερές και πήραν τον τίτλο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αποψινός ήταν ο δεύτερος τελικός για την Ελλάδα σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα νέων γυναικών.

Η προηγούμενη ήταν το 1997 στην Πράγα, όταν η εθνική είχε νικήσει 6-5 την Αυστραλία.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη τη Ρωσία): 4-4, 3-3, 2-0, 0-2.
Το χάλκινο μετάλλιο κατάκτησε η Ολλανδία του Ευάγγελου Δουδέση που νίκησε 9-6 την Ισπανία στον «μικρό τελικό».